+90 (216) 415 94 94
Sosyal Medya Hesaplarımız

Manav Reyonu Nasıl Dizilir?

Baktığımız her manavın kendine özgü bir görünümü vardır. Bu görünüm bazen göze çok hoş görünürken bazen de itici, rahatsız edici olabilir. Manav reyonlarında meyve ve sebzelerin dizilişine göre renklerin uyumu güzel gözüktüğü kadar karışık da görünebilir. Meyve ve sebzenin sergilendiği manav reyonunun şekli ve rengi de yine buna etki eden bir nedendir. Müşterilerimiz için güzel bir görüntü olmasını istediğimiz manav reyonunu düzenlemek aslında sanıldığı kadar kolay ve çabuk biten bir işlem değildir. Fakat bu düzenlemeyi “nasıl yapmalı”, bunu bilerek işe başlarsak, en azından sonucun güzel bir görüntü olması daha kolay olur.

Yapılan bir araştırmaya göre market alışverişi yapan kişilerin kendini en huzurlu hissettiği yerin “manav reyonu” olduğu belirtilmiştir. Bunun sebepleri arasında en büyük etki de hiç şüphesiz ki bahsettiğimiz reyonun düzenlenme şeklidir.

Manav Reyonunun Temizliği

Demtaş Market Caddebostan

Temizlik her alanda olduğu gibi burada da oldukça önemli bir detaydır ve olmazsa olmazdır. Bir gıda ürünü satışı yaptığımız alan olduğu için temizlik, müşteriler için bir bu reyonda aranan ilk şarttır.

Reyon dizmeye başlamadan önce, reyonun temizliği bol su ile yapılmalı ve çok iyi kurulanmalıdır. Üzerinde meyve ve sebzeler bulunacağından reyon temizlenirken kimyasal kullanılmamalıdır. Kimyasallar meyveye sebzeye zarar vereceği gibi meyve ve sebzeler yıkanmadan tüketildiğinde bu kimyasal kalıntılar kişilere de zarar verebilmektedir.

Çürük Meyve ve Sebzelerin Ayıklanması

Reyon temizliğinden sonra meyve ve sebzeler yerleştirilir. Meyve ve sebzeler yerleştirilirken içindeki çürükler ayıklanmalıdır. Çürük ürünler hem kötü bir görüntüye sebep olur hem de taze ürünlere de çabucak zarar verir. Bu durum hem müşteri için tercih edilmemenize sebep olur hem de sağlam ürünlerin de çürümesiyle birlikte daha çok zarara uğrarsınız. Taze meyve ve sebzeler yerleştirilen çürükleri ayırın, ayrı bir yerde toplayın ve satılabilecek olanları yine ayrı bir yerde satışa sunabilirsiniz.

Manav Reyonlarının Düzenliliği

Meyve ve sebzenin çeşidine göre değişmekle birlikte dizilecek olan meyve sebzelerin üst üste yığın bir şekilde dizilmemesi çok önemlidir. Örneğin elma dizeceksiniz, göze güzel gözükmesi açısından dağınık, dökerek değil, muntazam bir şekilde dizilmelidir. Elmanın rengine göre, yeşil, sarı ve kırmızı elmalar birbirine karıştırılmamalıdır. Hatta reyon şekli uygunsa, bu renklerden bir desen, görsel dizayn da yapılabilir. Göz alıcı bir görüntü, tercih etmeyi, alımı da güçlendirir.

Benzer ürünlere ve renklere göre dizilime ek olarak manavda sebzeler bir yerde, meyveler ise onlardan farklı bir yerde sergilenmelidir.

Reyonda Görevli Biri Olsun

Manav bölümünde sadece manav reyonu ile ilgilenen bir kişinin muhakkak reyonda bulunması müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu sayede fiyatı güncellenen ya da olmayan bir ürünün fiyatı hızlı şekilde yazılabilir, reyonda gözden kaçmış çürüyen bir ürün varsa o an temizlenebilir, yere düşen meyve ve sebzeler yerine konabilir, bir müşterinin yardıma ihtiyacı olduğunda müşteri ile ilgilenilebilir. Bu açılardan bakıldığında reyonların sürekli kontrol edilmesi, oranın yaşayan bir mekan olmasını sağlayacaktır, böylelikle müşteri için tercih edilme nedenlerinizden biri olacaktır.

Müşteri memnuniyeti açısından reyonda bulunan kişinin güler yüzlü olması da çok önemlidir. Gülümsemek, karşındaki kişiye pozitif enerji göndermektir. Bir müşteri, belki tüm yorgunluğunu, can sıkıntısını, kararsızlığını, bir gülümsemenizle değiştirebilirsiniz, daha kolay yardımcı olabilirsiniz.

Manav Reyonunda Olması Gerekenler

Tartı ve poşet, müşterilerin manav bölümünde rahatlıkla alışveriş yapmalarına yardımcı olan ilk malzemelerdir. Poşet, alışverişi kolaylaştırır, tartı ise alınan ürünlerin fiyat ve miktarının reyonda çözülerek kasada gereksiz beklemeyi ve müşterinin istemediği az ya da çok tutarda, miktarda alım yapmasını önlemiş olursunuz.

Manav reyonunda aldığı ürünü tarttırmak, ödeyeceği tutarı reyondayken bilmek, alışveriş yapmayı seven kişilerin dikkat ettiği bir konudur. Böylelikle rahatlıkla manav alışverişini yapıp, tartıp kasaya ödeme için gider.

Beta Dizayn, manav reyonları

Beta Dizayn olarak her çeşit manav reyonu modellemesi, imalatı ve kurulumu yapılmaktadır. Manav reyonlarımızla ilgili detaylı bilgiye şu sayfamızdan ulaşabilirsiniz; Manav Reyonu

Beğen
.
Beta Dizayn'a yaz
1
Yardımcı olabilir miyiz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by