+90 216 415 94 94
enru
Sosyal Medya Hesaplarımız

Manav Reyonu Nasıl Dizilir?

Baktığımız her manavın kendine özgü bir görünümü vardır. Bu görünüm bazen göze çok hoş görünürken bazen de itici, rahatsız edici olabilir. Manav reyonlarında meyve ve sebzelerin dizilişine göre renklerin uyumu güzel gözüktüğü kadar karışık da görünebilir. Meyve ve sebzenin sergilendiği manav reyonunun şekli ve rengi de yine buna etki eden bir nedendir. Müşterilerimiz için güzel bir görüntü olmasını istediğimiz manav reyonunu düzenlemek aslında sanıldığı kadar kolay ve çabuk biten bir işlem değildir. Büyük emek ve zaman harcanmaktadır. Ve bu düzenlemeye başlarken “nasıl yapmalı” sorusunun cevabını bilerek işe başlarsak, en azından sonucun güzel olması daha kolay olur.

Yapılan bir araştırmaya göre market alışverişi yapan kişilerin kendini huzurlu hissettiği yerin “manav reyonu” olduğu belirtilmiştir. Buna sebepler arasında en büyük etki de hiç şüphesiz ki bahsettiğimiz reyonun düzenlenme şeklidir.

Manav Reyonunun Temizliği

Demtaş Market Caddebostan

Temizlik her alanda olduğu gibi burada da oldukça önemli bir detaydır ve olmazsa olmazdır. Bir gıda ürünü satışı yaptığımız alan olduğu için temizlik, müşteriler için bu reyonda aranan ilk şarttır.

Reyon dizmeye başlamadan önce, reyonun temizliği bol su ile yapılmalı ve çok iyi kurulanmalıdır. Üzerinde meyve ve sebzeler bulunacağından, reyon temizlenirken kimyasal kullanılmamalıdır. Kimyasallar meyveye sebzeye zarar vereceği gibi meyve ve sebzeler yeteri kadar yıkanmadan tüketildiğinde bu kimyasal kalıntılar kişilere de zarar verebilmektedir.

Çürük Meyve ve Sebzelerin Ayıklanması

Reyon temizliğinden sonra meyve ve sebzeler reyona yerleştirilir. Meyve ve sebzeler yerleştirilirken içindeki çürükler ve çürümeye başlamış olanlar ayıklanmalıdır. Çürük ürünler hem kötü bir görüntüye sebep olur hem de taze ürünlerinizin de daha çabuk çürümesine sebep vererek onlara da zarar verir. Bu durum hem müşteri için tercih edilmemenize sebep olur hem de sağlam ürünlerin de çürümesiyle birlikte daha çok zarara uğrarsınız. Reyonunuza çürüklerin girmesine müsaade etmeyin. Bir çürükten müşteri kaybetmek mi, çürüğün olmadığı, her zaman taze ürünlerin olduğu manav reyonunuzdan komşusuna bahseden  ve giderek artan müşterilerinizin olması mı? 

Manav Reyonlarının Düzenliliği

Meyve ve sebzenin çeşidine göre değişmekle birlikte, dizilecek olan meyve sebzelerin üst üste yığın bir şekilde dizilmemesi çok önemlidir. Örneğin elma dizeceksiniz, göze güzel gözükmesi açısından dağınık, dökerek değil, muntazam bir şekilde dizilmelidir. Elmanın rengine göre, yeşil, sarı ve kırmızı elmalar birbirine karıştırılmamalıdır. Hatta reyon şekli uygunsa, bu renklerden bir desen, görsel dizayn da yapılabilir. Göz alıcı bir görüntü, tercih etmeyi, alımı da güçlendirir. Dikkat çeken reyon, ilgi çeken reyon olsun.

Benzer ürünlere ve renklere göre dizilime ek olarak manavda sebzeler bir yerde, meyveler ise onlardan farklı bir yerde sergilenmelidir. 

Reyonda Görevli Biri Olsun

Manav bölümünde sadece manav reyonu ile ilgilenen bir kişinin muhakkak reyonda bulunması müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu sayede fiyatı güncellenen ya da olmayan bir ürünün fiyatı hızlı şekilde yazılabilir, reyonda gözden kaçmış çürüyen bir ürün varsa o an temizlenebilir, yere düşen meyve ve sebzeler toplanabilir, ve en önemlisi de bir müşterinin yardıma ihtiyacı olduğunda müşteri ile ilgilenilebilir. Bu açılardan bakıldığında reyonların sürekli kontrol edilmesi, bir görevlinin olması, oranın yaşayan bir mekan olmasını sağlayacaktır, böylelikle müşteri için tercih edilme nedenlerinizden biri daha olacaktır.

Reyonda bir görevlinin olması tek başına yeterli değildir, müşteri memnuniyeti açısından reyonda bulunan kişinin güler yüzlü olması da çok önemlidir. Gülümsemek, karşınızdaki kişiye pozitif enerji göndermektir. Pozitif enerjinin çok olduğu yerde olmak insana huzur ve rahatlık verir, daha rahat düşünür ve doğru karar verir. 

Manav Reyonunda Olması Gerekenler

Tartı ve poşet, müşterilerin manav bölümünde rahatlıkla alışveriş yapmalarına yardımcı olan gerekli ilk malzemelerdir. Poşet, alışverişi kolaylaştırır, tartı ise alınan ürünlerin fiyat ve miktarının reyonda çözülerek kasada gereksiz beklemeyi ve müşterinin istemediği az ya da çok tutarda, miktarda alım yapmasını önlemiş olursunuz.

Manav reyonunda aldığı ürünü tarttırmak, ödeyeceği tutarı reyondayken bilmek, alışveriş yapmayı seven kişilerin dikkat ettiği bir konudur. Böylece rahatlıkla manav alışverişini yapıp, tartıp kasaya ödeme için gider.

Beta Dizayn, manav reyonları

Beta Dizayn olarak market dizaynı ile her çeşit manav reyonu modellemesi, imalatı ve kurulumu yapmaktayız. Manav reyonlarımızla ilgili detaylı bilgiye Manav Reyonu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Üretici firma olarak size, en doğru reyonu en uygun fiyatlara seçmenizde yardımcı oluruz.